Of Not Being An Officer

neu

Yaşlarımız nedeniyle mi yoksa Işıkların o romantik etkisi nedeniyle mi bilmiyorum o dönem zor olan her şey şu an bana çok güzel geliyor. Masumiyetimizi görüyorum ve şefkat duyuyorum. O zaman güzel olanlarsa tadından yenmiyor tabi.

Dersler o zaman hayatımızda büyük yer ediyordu. Zordu ama güzeldi. Edebiyat dersleri, özellikle de klasik dönemi işlediğimiz zamanlar özellikle çoğumuzu o zaman bizi çok etkiledi. Bazılarımızda o etki halen devam ediyor.

Mai ve Siyah o dönemde sınavda çıkacağı için tanıştığım bir kitaptı. O zaman okuduğumda çok anlamamıştım ama o kuvvetli etkisini hala hatırlıyorum. Baran-ı elmas ile başlayıp karanlık bir gecede bitiyordu. Harika bir şiir yazmak isteyen tutkulu birisi vardı.

Benim (Bizim) de askerlik hayatım(ız) işte bu şekilde oldu. Bir “baran” ile başladı lanet bir gecenin “karanlığında” bitti. Mai ve Siyah’da olduğu gibi tutku hayal kırıklığıyla sonlandı.

Subay olmak. Bunu düşünürken, özellikle lise döneminin sonu ve harp okulu ilk yıllarında yani bu mesleğin en saf ve heyecanlı bir şekilde zihnimde olduğu dönemde osmanlı subaylarını düşünür onlar gibi olmayı isterdim. Ama buradaki osmanlı kelimesi bugünün duyduğumuzda midemizi bulandıran osmanlı kelimesi değil. Abdülhamitten bahsetmiyorum. O twitter profillerindeki süslü arma değil, yeşil bayrak değil. Kelimelerin anlamları da zaman içerisinde evrim geçirir. Benim kast ettiğim osmanlı subayı bir rönesans entellektüeli (bu afilli  kelimenin anlamını daha sonra anlatmak istiyorum, ilber ortaylıdan okumuştum, onun sözü), her zaman doğruyu temsil eden, yüz yıllardır devam bir felsefenin, bir geleneğin devamı için varlığını sergileyen güçlü insandır. Manevi bir olgu olan devletin gerçek sahipleridir subaylar. Sanki bütün halk her daim gözünün içine bakıyormuş gibi gelir. İşte benim hayalimdeki, özendiğim şey de böyle bir subay olmaktı. Siyah bir geceydi. Olamadım.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s