Gökyüzüne Bakmak

iss052e023354

Photo @NASA

Yakın zamanlarda yapmaya başladığım bir şey bu, işi gücü bırakıp gökyüzünü izliyorum. Çok güzel fotoğraf çekemiyorum tabi ki ama telefonum hafızası yavaş yavaş bulut, güneş ışınları resimleri ile dolmaya başlıyor. Gece balkona uzanıp başka bir şey beni alıkoyana kadar  bakıyorum gökyüzüne. Güneşin batışını izlemek için şehrin yüksek yerlerine çıkıp o ışık şovunu izliyorum. Bulutlar rüzgarla rastgele biçimde dağıldığı zaman çok hoşuma gidiyor. Ve ayı izlemek. Büyük uyduların geçiş saatlerini öğrenip onları yakalamaya çalışıyorum. Daha uzağa, atmosferin dışına da bakabilmek istiyorum. Diğer gezegenlere gitmek için ihtiras duyuyorum. Gece yıldızların dilini bilsem de neler anlatıyorlar anlasam keşke diye düşünüyorum.

Yakın zamanda Neil deGrasse Tyson’ın “Cosmos” belgeselini izledim. Orijinal seri Carl Sagan’a aitmiş ama bu çok daha güzel. Bu duygularımı pekiştiren ve coşturan şey de bu mini dizi oldu. Kozmoz’un içerisinde böyle umarsızca gezinmek mükemmel bir şey. Zaten yakın zamanlarda dünyanın oluşu ile de ilgileniyordum biraz, bu ikisini birleştiren ve gözlerime zevk yaşatan bu dizi harika oldu.

Gökyüzüne bakarken kendimi Orta Çağ’da yaşayan bir bilim insanı gibi hissediyorum. Sanki uzaya bakarak dünya hakkında sırları keşfede-bileceğim gibi  hissediyorum. Fizik ve astronomide çığır açan o insanlarla empati kurmaya çalışıyorum. Çok zevkli oluyor. Onların baktığı uzayla aynı uzaya bakıyorum, muazzam bir şey. Onlarla aynı gezegende yaşadığımızı düşünmek zor, o geçen yüzyıllarda insanoğlu çok şeyi değiştirmiş dünyada ama uzayı sanki hâlâ aynı uzay. Tabi ki bir çok fiziksel değişiklik her an oluyor, yıldızlar patlıyor, evren genişliyor, dev gibi taşlar gezegenlere çarpıyor, kara delikler oluyor… Ama bunları biz çıplak gözle görmüyoruz, o karanlık gökyüzü işte uzay. Diğer bütün insanlar ne görüyorsa biz de aynısını görüyoruz. Kepler ne görebiliyorsa ben de aynısını görebilirim. (Ne anladığımız… Farklı tabi). Bu nedenle zamanı durduran bir olay gibi geliyor bana gökyüzüne bakmak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s