Fikir

moai-at-ahu-akivi-at-night-stephen-alvarez

Bir insanın sahip olduğu en önemli şey sahip olduğu fikirleridir desem yanlış olur mu? Bilmiyorum. Bana çok da yanlış gibi gelmedi çünkü insanın alameti farikası düşünmektir zaten ve düşüncenin ürünü de fikirdir. Yani fikirlerimiz olmazsa insan da olamayız; biyolojik varlığımız olabilir ama bir medeniyet kuramayız, avlanabiliriz, aç kalmayız ama kubi|notes’da da yazamayız, üreriz ama aşık olamayız, koşarız ama dört yılda bir olimpiyat düzenleyemeyiz. İnsanoğlunun elindeki en büyük güçtür fikir.

Fikirlerimizin bakiyesi doğuştan sıfırdır ancak sınırları belirli değildir, fikir dağarcığımızın ne kadar gelişeceğini bilemeyiz, malum olduğu üzere çok fazla şeye bağılıdır; yetenek, çalışkanlık, ortam, zeka… Kısaca yaşamımıza, hayatımızdaki hemen her şeye. Peki bu değerli fikirleri nasıl elde ederiz? Bence şöyle: Öğrenerek ve Yorumlayarak. Yani hem var olanı alarak hem de elde ettiklerine yenilerini ekleyerek. Hayatımızın en büyük mücadelesi de budur, yeni fikirlerin peşinde koşmak. Her türlü fikir kaynağına tüm gücümüzle koşmalı bu fikirleri de işleyerek yenilerini üretmeliyiz.

Peki bu çok değerli yaşam parçacıklarına nererden ulaşabiliriz? Elimizdeki en değerli kaynaklar okullar, kitaplar, gözlemlerimiz ve diğer insanlarla konuşmalarımız. Bunların her biri çok değerli. Her biri sanki yeni bir dünyaya açılıyor. Mesela kaç kitap okuduysan o kadar kişinin hayatını da yaşamış sayabilirsin kendini. Ya da çok değerli bir insanın konuşmasına şahit olduğunda o salondan çıkınca dünya farklı bir yermiş gibi gelir sanki. İşte bu nedenle bu kaynaklardan nasıl faydalabileceğimiz üzerine iyice düşünmeliyiz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s