Şüphe

1bs3jl

Benim gözlemlediğim iki türlü şüphe var: Birincisi “Hayatımızdaki her şeyi sorgulamalıyız, akıl süzgecinden geçirmeliyiz” cümlesindeki şüphe, diğeri “Ya gerçeken öyle değilse? Ya açık bir şekilde yanılıyorsam? Ya kaybedersem?” düşünceleri içerisindeki şüphe. Genelde hayatta karşılaştığımız şeyleri beyaz ve siyah diye ayırmak doğru değil tabi ki ama bu ikisi bu ayrıma çok yakın bir şekilde birbirinden ayrılıyor; birisi iyi diğeri kötü.

İyi şüphe üzerinde çok durmak istemiyorum, zaten açık bir şekilde neden iyi olduğu belli oluyor. Bu şüphe bilimi sırtlamış götürüyor.

İkincisi kötü şüphe. Bu arafta kalmış kişilerin, kaybedecek şeyleri olan, kaybetmekten korkan kişilerin şüphesi. Bu kötü çünkü içini kemiriyor. İstiyorsun ama korkuyorsun. Neden peki? Bu korkunun altındaki düşünce ne olabilir? 1. Çok önem vermek 2. Yaşam felsefesini doğru kuramamış olmak. Bence bu iki düşüncenin bir araya gelmesiyle kötü şüphenin tohumları atılmış olur, ikincisi neden birincisini tetikleyerek uygun zaman geldiğinde, kendisi beyinde kökleri ciğerlerinde büyür. Kendi doğrularına uygun yaşamamışsın ve sonucunda istediğin sonuçlara ulaşamıyorsun; hayatın kısa oluşunu “tamam, bundan sonra istediğim gibi yaşayacağım” dediğin zaman bunu başarabilmek için zamanı geri alman gerektiğini fark ettiğinde  anlıyorsun. Bununla kalmayarak az önce fark ettiğin ama fark etmek istemediğin anlamı yok sayarak isteklerine ulaşmaya çalışıyorsun ve kaybetmekten korkuyorsun çünkü sürecin içerisinde değilsin, sonuca ulaşmayı deniyorsun ve başaramazsan… kaybediyorsun. İşte bu süreç esnasına farkındalığından kurtulmaya çalışırken ama başarmayı denerken o zayıf bedeninde (karakterinde) bu şüphe kendine yer ediniyor. İçinden çıkılmaz sorular sorulmaya başlıyor. Burada kendinize dikkat edin. Sonuç? Bu sürecin sonucu malum; kayıp. Başarı inanmakla başlıyor, kendine güveni doğuruyor ve çalışmakla sonuçlanıyor.Bu başarı sadece akedemik başarı gibi düşünülmesin, sosyal olarak da aynı. Yani doğru fikirle yola çıkmak ve bu fikirle devam etmek. Ancak böyle rahat olabiliriz.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s