Bebekler Kadar Çalışkan Olmak

nil_rgb

Yeni doğmuş bir insanın ilk hedefi bu dünyada hayatını nasıl devam ettireceğini, işleyişin nasıl olduğunu öğrenmektir. İlk önce nasıl mamasını yiyeceğini sonra nasıl yürüyeceğini, konuşmasını vs. öğrenir. Öğrenmesi gereken bir çok şeyi de bir kaç yıl içerisinde öğrenir ve bu sürede çok çalışması gerekir.

Resimdeki kuzenim Nil’i evde neler yapıyor diye gözlemlerken şunu fark ettim: oynadığı oyunları yaşamsal becerilerini geliştirme etkinliği, bir öğrenme süreci olarak görürsek sabah kalktığından akşam yattığı saate kadar yemek ve uyku molaları haricinde aslında hiç durmadan yaşamayı öğrenmek için çalışmış oluyor. Diğer bebekler de böyle yapıyor tabii ki. Uyanıyor, kahvaltısını yapıyor ve enerjisi tükenene kadar çalışmalarına devam ediyor. Oynadığı oyunların içeriği, faydası ve kalitesi yaşadığı çevre ve kendi kapasitesi ile ilgili. Ama tüm bebekler için aynı olan öğrenme süreci. Ve hepsi de başarılı.

Elon Musk’ın bakış açısı bebek gibi çalışmaya örnek olabilir.  O sadece kurduğu şirketlerin başarısı için çalışıyor. Şirketi yerine ailesini de koyabilirdi, tüm zamanını ailesi ile geçirerek yaşamayı tercih edebilirdi. Ne için çalışıyor olduğumuz, ne için yaşıyor olduğumuz farklı bir konu. Ya da neler için? Ama onlar için bebekler gibi çalışmalıyız.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s