Rüya

rûya

Annemi ölmüş gördüm rüyamda.                                                                                                       Ağlayarak uyanışım                                                                                                                                          Hatırlattı bana, bir bayram sabahı                                                                                                    Gökyüzüne kaçırdığım balonuma bakıp                                                                                            Ağlayışımı.

Orhan Veli

Bu şiiri görünce benim aklıma da benim ağlayarak uyanışım geldi.


Bazı şeyleri çocuklukta öğrenmenin bazı eksiklikleri olabiliyor. Bu saçma cümleyle şunu kastediyorum; gözlemle kavradığımız davranışların nedenlerini henüz küçük olduğumuz için anlamadan benimsiyoruz ve daha sonra üzerinde bile düşünmeden insana ait bu özelliklere sahip oluyoruz. Dünyayı keşfetmeye başladığımız bu andan itibaren öğrendiğimiz davranışları sıradan bir insanın (çünkü çevremizdeki insanlar bizim için referanstır, doğal olarak sıradan olurlar) sıradan ve normal davranışları olarak görüyoruz ve üzerinde doğal olarak düşünmüyoruz, bunlar kendi keşiflerimiz değil. Yemek yerken çatal kullanmak öylesine normal bir şeydir ki kullanmamak bize garip gelir. Çatal kullanmayı biz bulmadık sadece görerek öğrendik ama her gün kullanırız ve üzerinde hiç düşünmeyiz.

Rüya görmek de bu minvalde değerlendirilebilir. “Bir rüya gördüm” demek  yada rüya görmek çok normal bir davranıştır, bunları söylediğinizde hiç özel bir şey yapmamışsınızdır. Ancak çok ilginç bir şey olarak geliyor bana bu rüya görme işi. Dikkatle düşününce gerçekten garip!  Uyuduğun zaman karşına çıkan senin kontrol etmediğin senin düşüncelerin. Ve bu garip düşüncelerin bir şekilde anlam ifade etmesi.  İlk rüyayı gören insanın uyandığında neler düşündüğünü merak ediyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s